Ομάδα Δεύτερης Γενιάς...

Συζητήστε ό,τι σας αφορά γύρω από την Pokemon Silver, Gold & Crystal
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
RAINBOW2012
Trainer
Trainer
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Τρί 04 Σεπ, 2012 5:21 pm

Ομάδα Δεύτερης Γενιάς...

Δημοσίευση από RAINBOW2012 »

Επιτέλους είμαι στις καλές μου και σχεδόν ξανάφτιαξα την ομάδα που είχα κάποτε. Θέλω τη γνώμη σας (βεβαίως) και μια εκτίμηση των κόλπων που πήρα από αλλού...

1) Charizard: Fly, Sunny Day, Flamethrower, Seismic Toss (item ???)
2) Lapras: Ice Beam, Hydro Pump, Rest, Confuse Ray (item: Berry/cures sleep) ή
2) Starmie: Recover, Psychic, Hydro Pump, Confuse Ray (item: ???)
3) Exeggutor: Psychic, Solarbeam, Sleep Powder, Dream Eater (item: quick claw) ή
3) Venusaur: Toxic, Protect, Synthesis, Solarbeam (item: Leftovers)
4) Electabuzz: Rain Dance, Thunder, Thunderbolt ή Cross Chop ή Counter, Thunder Wave (item: Focus Band)
5) Tyranitar: Crunch, Rock Slide, Earthquake, Hyper Beam (item: ???)
6) Dragonite: Extremespeed, Outrage, Wing Attack, Thunder Wave (item: Berry/cures confusion) (αντί για 150 damage Hyperbeam + 1 γύρο recharge, πιο πολύ συμφέρει 2 extremespeed 80+80 damage και βαράς και πρώτος σίγουρα) ή
6) Mew: Softboiled, Transform, Psychic, metronome (item: ???)

H παλιά μου ομάδα ήταν:

1) Charizard: Fly, Sunny Day, Flamethrower, Fire Blast
2) Lapras: Ice Beam, Blizzard, Hydro Pump, Confuse Ray
3) Exeggutor: Psychic, Solarbeam, Sleep Powder, Dream Eater
4) Electabuzz: Thunder, Rain Dance, Cross Chop, Thunderbolt
5) Nidoking: Toxic, Protect, Dig, Earthquake
6) Tyranitar: Detect, Crunch, Rock Slide, Ancientpower

Αν σας είναι εύκολο, θέλω να ακούσω τη γνώμη σας και τις προτάσεις σας, καθώς και να με βοηθήσετε να επιλέξω εκεί που δεν ξέρω τί να πάρω και τί να αφήσω.
Άβαταρ μέλους
Σαββας
Starter level
Starter level
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τετ 11 Απρ, 2012 10:41 pm
Τοποθεσία: Τερψιθεα,Γλυφαδα

Re: Ομάδα Δεύτερης Γενιάς...

Δημοσίευση από Σαββας »

Αν ειναι competitive προτεινω να βαλεις στο Tyranitar Dark Pulse για stab και καλυψη σε sp.attack. Επισης στο Charizard air slash αντι για Fly για ζημια αλλα και την πιθανοτητα flinch.
Στο electabuzz cross chop και καλο θα ηταν αν ειχες ηδη dragon dance στο dragonite αντι του wing attack.
tarnumjg
experienced trainer
experienced trainer
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ 04 Ιουν, 2012 6:23 pm

Re: Ομάδα Δεύτερης Γενιάς...

Δημοσίευση από tarnumjg »

καλυτερο το extreme speed γιατι κανει Utilize το attack του dragonite Που ειναι δυνατοτερο απο το special attack.

το fly αστο στο charizard μονο αν παιζεις με 2 γυρες τακτικη,αλλιως βαλε αυτο που σου λεει ο φιλος!

ενα earthquake στο tyranitar απουσιαζει πιστευω,το rock slide δεν το πολυσυμπαθω γιατι δεν εχει 100% accuracy αν και ειναι αν θυμαμαι η δυνατοτερη της γενιας για rock ...

το ελκταμπαζ δεν μου πολυαρεσει σε αυτη τη γενια , γιατι δν υπαρχει electric με υψηλο αττακ,μονο το thunderpunch Που εχει 75 ζημια σε αντιθεση με το thunderbolt 95 kai to thunder 120 που ειναι σαφως ανωτερα..το ελεκταμπαζ εχει καλυτερη αττακ απο σπεσιαλ ,γι'αυτο το λεω αυτο :D
Άβαταρ μέλους
RAINBOW2012
Trainer
Trainer
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Τρί 04 Σεπ, 2012 5:21 pm

Re: Ομάδα Δεύτερης Γενιάς...

Δημοσίευση από RAINBOW2012 »

Competitive, δεν είναι. Ποιος παίζει την σήμερον δεύτερη γενιά... Πόσο μάλλον σε εξομοίωση. Για το χαβαλέ και τα 3-4 άτομα που είμαστε ξεχασμένοι παρελθοντολάγνοι, καμμιά μάχη μοναχά και το ίδιο το παιχνίδι/stadium 2 too. Dark Pulse έχω την εντύπωση πως είναι νέα κίνηση...;

Θα μεγαλώσω πλήρως και τα 9 αυτά πόκεμον με βιταμίνες κτλ, θα τα ενισχύσω και με το Box-Training όσο πάει (ευτυχέστατο Glitch των πρώτων 2 γενεών, σύμφωνα με το οποίο και level 100 pokemon κερδίζουν EV, αν μετά τις μάχες τα κάνεις deposit+withdraw), και ύστερις θα επιλέξω τις κινήσεις (μην πάνε τσάμπα και κάποια ΤΜ).

Αλλά πάλι, Dragonite, Mew ή Nidoking; Αν αφήσω το Starmie και τον Venusaur στην απέξω/αναπληρωματικά, μένει αυτό να λύσω...

Για το Electabuzz, με συνεχείς διασταυρώσεις για βελτιστοποίηση, αποκτά εξαιρετικό Special Attack. Αλλά το προτιμάω από άλλα με πολύ υψηλότερο, γιατί μπορεί να μάθει και Counter ή Cross Chop. To Rock Slide έχει Chance για Flinch και δεν μου αστοχεί σχεδόν ποτέ, είναι όντως η δυνατότερη της γενιάς για πέτρα, και μετά από το Thunder Wave του Dragonite/Electabuzz είναι πολύ ενοχλητικό, δεν μου κάνει καρδιά να το σβήσω. Το earthquake δεν απουσιάζει, το έμαθα του Tyranitar. Αλλά αναρωτιέμαι μήπως σε ένα Nidoking θα ήταν πολύ πιο αποτελεσματικό... Τα φώτα σας...;
tarnumjg
experienced trainer
experienced trainer
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ 04 Ιουν, 2012 6:23 pm

Re: Ομάδα Δεύτερης Γενιάς...

Δημοσίευση από tarnumjg »

σε nidoking ειναι οντως πιο αποτελεσματικο γιατι παιρνει STAB και ξεφευγει η ζημια σε 180!
απλα το nidoking ειναι λιγοτερης αντοχης απο το tyranitar Και το earthquake ειναι γενικα υπερ-χρησιμη επιθεση να υπαρχει!

τωρα το mew μπορεις να το χτισεις οπως θελεις ειναι πολυ versatile , το dragonite με το extreme speed Και τα λιγα pokemon ice Που υπαρχουν στην κασετα ειναι γενικα δυνατοτατο.Τωρα οπως θελεις εσυ ,εμενα δν μου πολυαρεσει να εχω γενικα legendary στην ομαδα :)

το dark pulse ειναι 4ης γενιας, νομιζω το δυνατοτερο special ειναι το faint attack αν κ μπορει να ειναι physical δεν ειμαι σιγουρος... γενικα crunch > ολων :D
Άβαταρ μέλους
RAINBOW2012
Trainer
Trainer
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Τρί 04 Σεπ, 2012 5:21 pm

Re: Ομάδα Δεύτερης Γενιάς...

Δημοσίευση από RAINBOW2012 »

tarnumjg έγραψε:σε nidoking ειναι οντως πιο αποτελεσματικο γιατι παιρνει STAB και ξεφευγει η ζημια σε 180!
απλα το nidoking ειναι λιγοτερης αντοχης απο το tyranitar Και το earthquake ειναι γενικα υπερ-χρησιμη επιθεση να υπαρχει!

τωρα το mew μπορεις να το χτισεις οπως θελεις ειναι πολυ versatile , το dragonite με το extreme speed Και τα λιγα pokemon ice Που υπαρχουν στην κασετα ειναι γενικα δυνατοτατο.Τωρα οπως θελεις εσυ ,εμενα δν μου πολυαρεσει να εχω γενικα legendary στην ομαδα :)

το dark pulse ειναι 4ης γενιας, νομιζω το δυνατοτερο special ειναι το faint attack αν κ μπορει να ειναι physical δεν ειμαι σιγουρος... γενικα crunch > ολων :D
Μου θύμισες πως κάποτε ούτε εμένα μου πολυάρεσε να έχω μυθικά στην ομάδα, και μάλιστα μισούσα να πολεμάω άλλους με τέτοια μέσα, αν και τους νικούσα τις περισσότερες φορές (ειδικά τα πουλιά). Θα βάλω το mew στην άκρη. Το Dragonite είναι κανονικό, οπότε θα το τιμήσω. Ευκαιρία να επανορθώσω, ποτέ δεν το είχα εκπαιδεύσει πέραν της εξελίξεως.
tarnumjg
experienced trainer
experienced trainer
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ 04 Ιουν, 2012 6:23 pm

Re: Ομάδα Δεύτερης Γενιάς...

Δημοσίευση από tarnumjg »

ε ειναι pseydo-legendary σε αυτη τη γενια ειναι μονο αυτό και το Tyranitar , αλλα τα pseudolegendaries θεωρουνται κανονικα (ας εχουν και αυτα 600 συνολο στατιστικων οπως τα μυθικα πουλια).καλα βεβαια αυτα που σου λεω δεν εχουν νοήμα ,ειναι απλα τι πιστεύω εγώ :D ,προφανως παιζεις οπως θελεις.

ελα ρε το dragonite για μενα ειναι υπερποκεμον,ειδια με το extremespeed!ειδικα στις πρωτες γενιες που ειναι λιγα τα ποκεμον παγου και οι επιθεσεις... βεβαια αυτο το δευτερο type flying (το οποιο το εβαλαν καθαρα για nerf θα ηταν ανικητο :D ) τα παγου σε εχουν 4x και τα πολυ δημοφιλη thunder pokemon εχουν κανονικο damage (2χ στο flying και 0.5 στο dragon = 1χ ) και σε χτυπανε εκει που ποναει , στο χαμηλο special defense του dragonite :D :D σε συνδιασμο με το υψηλο special attack τους! :)
Άβαταρ μέλους
RAINBOW2012
Trainer
Trainer
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Τρί 04 Σεπ, 2012 5:21 pm

Re: Ομάδα Δεύτερης Γενιάς...

Δημοσίευση από RAINBOW2012 »

Ναι, όμως πολλά πόκεμον, κι ας έχουν χαμηλό Special, μαθαίνουν κινήσεις πάγου. Κατ' αρχάς όλα, ή σχεδόν όλα, του νερού. Και με 4χ αδυναμία, δεν θέλει και πολύ... Γι' αυτό επένδυσα σε Thunder Wave, κι ας είναι από τις πρώτες κινήσεις.

Αυτό που φοβάμαι, είναι άσχετα πόκεμον με στοιχειακές επιθέσεις που είναι εχθρικές προς τα ίδια κι όμως τις μαθαίνουνε (π.χ. Starmie με Thunderbolt) και όλα τα άλλα κουλά που βλέπεις στα Stadium, και τρως νίλες χαλαρά, ενώ έχεις καλοανεπτυγμένη (και καλοθρεμμένη με φάρμακα) ομάδα...

Από την άλλη θα σκεφτόμουν το Kingdra αντί του Dragonite, όμως δεν μαθαίνει δυνατή δρακοκίνηση σαν το Outrage...

Εντωμεταξύ βλέπω κάτι Dragonite με Flamethrower/Ice Beam/Thunderbolt... Αλλά ποτέ δεν μου καθότανε καλά να του μάθω κινήσεις που δεν είναι δικές του, ή έστω ουδέτερες...
tarnumjg
experienced trainer
experienced trainer
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ 04 Ιουν, 2012 6:23 pm

Re: Ομάδα Δεύτερης Γενιάς...

Δημοσίευση από tarnumjg »

αυτο ειναι το καλο με τα dragon , ειναι πολυ versatile , μαθαινουν πολλες κινησεις... ενα ice beam Παντα χρειαζεται στις 2 πρωτες γενιες γιατι ειναι λιγο overpowered τα ice , εγω παντα του ειχα του dragonite (αν και οπως σου ειπα δεν χωνευω πολυ το χαμηλο του special attack!)

kingdra δεν ειχα ποτε να σου πω την αληθεια,ισως καποια στιγμη να εκπαιδευσω και ενα να δω πως ειναι!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Silver, Gold, Crystal”